Wybór drzewa lub krzewu? Tylko od zaufanego dostawcy!

Każdy ogród ma swój niepowtarzalny klimat i charakter. Największy wpływ na jego kształtowanie mają właśnie drzewa – ich ozdobne kształty, formy, kolory liści, a także styl.

Niektóre drzewa charakteryzuje wygląd minimalistyczny, inne zachwycają bogactwem wybarwienia liści czy oryginalnej kształtem, inne – przyciągają wzrok majestatycznym pokrojem. Chcąc osiągnąć szybki efekt w ogrodzie, warto decydować się na sadzenie dużych drzew.

Wybór drzewa do ogrodu lub projektu przestrzeni

Podczas wyboru drzewa do ogrodu lub innej aranżowanej przestrzeni, należy brać pod uwagę kwestie kompozycyjne i środowiskowe. W przypadku wyboru drzew, które mają urozmaicić prywatną przestrzeń, najistotniejszy jest gust inwestora – poszukiwane więc są drzewa o konkretnych kroju, wybarwieniu czy wręcz określonego gatunku czy odmiany.

W złożonych projektach z zakresu architektury krajobrazu lub zielonych aranżacji uzupełniających projekty architektoniczne budynków, ich kompleksów czy przestrzeni wspólnych – projektanci umieszczają w koncepcjach określone gatunki krzewów i drzew, charakteryzujących się odpowiednią wytrzymałością oraz cechami gatunkowymi, które perfekcyjnie dopełniają wizualnie zaprojektowaną przestrzeń.

Realizacja projektów – na duże drzewo w ogrodzie wcale nie trzeba czekać

Na etapie realizacji każdego z takich projektów, następują poszukiwania odpowiedniego drzewa oraz zaufanego dostawcy. Należy bowiem pamiętać, że w projektowaniu krajobrazu dostępne są rozwiązania pozwalające oszukać czas – z sukcesem sadzić można już dorodne, kilkuletnie drzewa, bez potrzeby czekania aż sadzonki wybranych gatunków osiągną docelowe rozmiary.

W ofercie sklepu Made In Forest znajdują się drzewa o obwodzie pnia nawet 100 cm, wysokości 10-12 metrów i więcej. To gotowe okazy, które zapewnią ogrodom wyjątkowy urok.

Jest to dość skomplikowany proces – zarówno pod kątem logistycznym (transport, przygotowanie podłoża, sadzenie) – ale niezwykle istotne jest jeszcze wcześniejsze ogniwo, czyli wybór dobrego jakościowo drzewa. Aby drzewo było odpowiednio zahartowane – a więc aby szanse, że się zdrowo przyjmie były jak najwyższe, należy szukać wyłącznie okazów, które były wielokrotnie szkółkowane.

Dowiedz się więcej o szkółkowaniu drzew – przeczytaj: Szkółkowanie – czym jest i dlaczego istotnie wpływa na wartość drzew

Polecamy również:

Dendroterapia – czym jest i jakie wynikają z niej korzyści

O czym warto pamiętać kupując drzewa do ogrodu

Czy drzewa mają płeć? Jak ją rozpoznać?