Bambus

Bambusy to jedne z tych roślin, które nadają niepowtarzalny, egzotyczny, orientalny klimat w ogrodzie. Wbrew pozorom ich uprawa w naszych warunkach w gruncie jest całkowicie możliwa. Kluczowym jest tylko dobór mrozoodpornego gatunku i odpowiedniego stanowiska w ogrodzie czy na tarasie / balkonie. Oprócz funkcji dekoracyjnych mogą służyć również jako żywopłoty, szpalery czy żywe parawany.
Podział bambusów pod względem form pokrojowych:
– Bambusy drzewiaste: max. 5 metrów, pokrój drzewiasty, dekoracyjne pędy, dobrze widoczna bambusowa łodyga (Phyllostachys, Bashania fargesii, Semiarundinaria fastuosa, Semiarundinaria fastuosa). To gatunki dobrze znoszące ekstremalne sezonowe zmiany pogody.
– Bambusy kępowe: max. 3 metry, pokrój krzewiasty, (np. Fargesia ). To grupa nieekspansywna. Nie wymaga barier korzeniowych. Odporna na mrozy, ale wrażliwa na susze. Wymaga nasadzeń w półcieniu lub w pobliżu wody.
– Bambusy zadarniające – okrywowe: max: 0,5 – 1 metr ( np. Sasaella lub Sasaella ). Grupa ekspansywna. Wymaga barier korzeniowych. Odporne na mrozy. Zaleca sie wiosenne przycinanie w celu zwartego pokroju.