Szkółkowanie – czym jest i dlaczego istotnie wpływa na wartość drzew

Przy planowaniu przestrzeni zielonych równie istotna jest wiedza pozwalająca dobrać odpowiednie gatunki drzew krzewów do wybranego miejsca, jak i umiejętność wybrania najlepszych jakościowo roślin. Przy drzewach sprzedawanych przez godnych zaufania dostawców, w opisie często można znaleźć określenie „drzewa szkółkowane” lub nawet „wielokrotnie szkółkowane” – co to oznacza dla kupującego?

Proces szkółkowania – jak otrzymać silną i odporną na przesadzenia roślinę

Szkółkowanie polega na takim przesadzaniu siewek drzew, żeby indukować ich wzrost w najkorzystniejszych warunkach, które są odpowiednio kształtowane na każdym etapie. Istotne jest tu także zapewnienie siewkom luźniejszego rozmieszczenia wraz z ich wzrostem czyli tzw. luźniejszej więźby.

Rozmieszczenie poszczególnych okazów powinno również być dostosowanie do cech biologicznych danego gatunku, aby równolegle zapewnić przestrzeń niezbędną do wszystkich wymaganych prac pielęgnacyjnych przy drzewie.

Wpływ szkółkowania drzew na system korzeniowy

Umiejętne szkółkowanie pozwala wytworzyć drzewom odpowiednio gęsty i niezbyt głęboki system korzeniowy, który składa się z wielu drobnych korzeni. Znacząco ułatwia to ich dalsze przesadzanie i wzmacnia odporność drzew na tak istotne zmiany jak przeprowadzka do nowego otoczenia.

Wśród zabiegów składających się kolejne cykle szkółkowania są także odpowiednie etapy przygotowawcze obejmujące m. in. dbałość o najlepszy do przesadzania poziom wilgotności gleby wokół bryły korzeniowej, staranne układanie korzeni w glebie tak, by nie zostały uszkodzone czy skręcone.

Pielęgnacja i ochrona drzew podczas szkółkowania

Szkółkowanie to element profesjonalnej uprawy drzew i krzewów wieloletnich z najwyższej jakości źródeł. Im mocniejszy i staranniej pielęgnowany okaz zostanie wybrany, tym lepiej się przyjmie i dłużej będzie cieszył po przesadzeniu w nowe, docelowe miejsce.

Warto zadbać o to, by poza wizualnym wyborem odpowiedniego do pomysłu czy projektu drzewa, było ono także jak najlepiej przygotowane w procesie fachowej uprawy oraz – zwłaszcza w przypadku wieloletnich już drzew – najlepiej kilkukrotnie szkółkowane.

Polecamy również:

Dendroterapia – czym jest i jakie wynikają z niej korzyści

O czym warto pamiętać kupując drzewa do ogrodu

Czy drzewa mają płeć? Jak ją rozpoznać?