Dlaczego warto otaczać się drzewami?

Wiosną soczyście zielone, jesienią mienią się bogatą paletą kolorów. Drzewa zachwycają o każdej porze roku. Wyciszają, pomagają nabrać dystansu i łagodzą stres. Dlaczego warto przebywać w ich towarzystwie? Przedstawiamy cztery konkretne argumenty.

Korzystnie wpływają na nasze zdrowie

Specjaliści podkreślają – chociaż raz w tygodniu warto wybrać się na spacer do parku czy lasu. Obecność drzew bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jak wykazały badania, chorzy w szpitalach mający za oknem widok na drzewa, szybciej dochodzą do zdrowia. Dodatkowo udowodniono, że mieszkańcy terenów zielonych  rzadziej pojawiają się w szpitalach jako pacjenci.  

Oczyszczają powietrze

Drzewa odgrywają bardzo dużą rolę ekologiczną. Co ciekawe – sto drzew usuwa 454 kg zanieczyszczeń rocznie. Dodatkowo sama obecność drzew ogranicza zapylenie o 75 procent, a także redukuje emisję węglowodanów ulatniających się ze zbiorników paliwa. Warto zaznaczyć, że drzewa takie jak sosna czy jałowiec pospolity wydzielają substancje bakteriobójcze. Przebywanie w ich pobliżu wpływa korzystnie na poprawę zdrowia, a szczególnie na zmniejszenie ilości chorób dróg oddechowych.

Łagodzą stres i wyciszają 

Pomagają w koncentracji oraz wpływają na twórczy sposób myślenia. Przebywanie w sąsiedztwie drzew działa uspokajająco i łagodzi wszelkie objawy stresu. Dlatego tak ważne jest regularne spacerowanie czy przebywanie wśród zieleni. To nie tylko przyjemność, ale i konkretne korzyści dla naszego zdrowia. Naukowcy potwierdzają, że olejki eteryczne, na przykład sosny – obniżają ciśnienie krwi oraz wpływają wyciszająco. 

Wpływają na bioróżnorodność 

Drzewa to miejsce życia wielu zwierząt. Zasiedlają je głównie ptaki oraz wiewiórki. Ale nie tylko! Drzewa to także dom dla trzmieli, pszczół czy nietoperzy. W Warszawie przeprowadzono badania, które wykazały, że na terenach w 50 procentach zazielenionych występuje bardzo bogata ilość i różnorodność zwierząt. Bardzo cenne są nie tylko młode drzewa, ale i stare, próchniejące. Ich wnętrza zamieszkuje wiele organizmów. Za to na terenach bez roślinności dominują szczury oraz myszy. 

Polecamy również:

Dendroterapia – czym jest i jakie wynikają z niej korzyści

O czym warto pamiętać kupując drzewa do ogrodu

Czy drzewa mają płeć? Jak ją rozpoznać?