Dendroterapia – czym jest i jakie niesie za sobą korzyści

Dendroterapia zyskuje coraz bardziej na popularności – zwłaszcza po tym, jak naukowcy udowodnili, iż bliski kontakt z różnego rodzaju drewnem niesie ze sobą bardzo wiele korzyści.

Nikogo nie trzeba przekonywać, iż kontakt z naturą nie tylko uspokaja i wycisza, ale także dodaje pozytywnej energii i bardzo korzystnie wpływa na zdrowie oraz funkcjonowanie całego organizmu. Podobnie jest w przypadku drzew, z którymi bliski kontakt może nie tylko pomóc w pozbyciu się stresu, ale także zapewnić przyjęcie dobrej energii. I chociaż wiele osób podchodzi do tego w sposób bardzo sceptyczny, to fakty są takie, iż już starożytni Słowianie, Grecy, Germanowie i Chińczycy potrafili docenić terapeutyczną moc płynącą z drzew. A dzisiaj dendroterapia zyskuje coraz bardziej na popularności – zwłaszcza po tym, jak naukowcy udowodnili, iż bliski kontakt z różnego rodzaju drewnem niesie ze sobą bardzo wiele korzyści.

Dendroterapia – co to jest?

Dendroterapia (zwana inaczej drzewolecznictwem) to czerpanie z drzew dobroczynnego promieniowania za pomocą dotykania lub przytulania. Według niemieckiego przyrodnika i badacza Manfreda Himmela tak bliskie obcowanie z drzewami dostarcza człowiekowi zdrowotnej energii, która jest mu oddawana przez konkretne drzewo. Niby banalne, ale według wielu skuteczne. I chociaż taka teoria może kojarzyć się z ludowym guślarstwem, to jednak ma silne podstawy naukowe. Otóż nie od dziś wiadomo (co zostało potwierdzone wieloma badaniami), iż osoby mieszkające w pobliżu lasu rzadziej chorują, a mieszkanie w drewnianym domu lub otaczanie się drewnianymi meblami bądź przedmiotami korzystnie wpływa na stan zdrowia. Dlaczego tak się dzieje? Drzewa emitują niezwykle subtelną energię, która może mieć działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i bakteriobójcze. A poza tym doskonale działa na układ nerwowy, pozwalając na relaks i oderwanie się od codziennych kłopotów. Zatem dendroterapia to nie ludowy przekaz, ale fakty potwierdzone naukowo.

Właściwości lecznicze dendroterapii

Konkretne właściwości dendroterapii są uzależnione od rodzaju rośliny i sposobu przeprowadzania terapii. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na samo drzewo – powinno być zdrowe i pozbawione jakichkolwiek pasożytów. Równie ważny jest jego gatunek, gdyż różne drzewa przynoszą różny rodzaj energii. Wśród tych najbardziej popularnych należy wymienić:

  • dąb – niweluje stres, poprawia krążenie krwi, poprawia pracę mózgu, daje energię do życia
  • lipa – poprawia humor, łagodzi stany depresyjne, pomaga wyleczyć złamane serce
  • sosna – przywraca wewnętrzny spokój, eliminuje stres, wykazuje pozytywne działanie na układ oddechowy, wspomaga walkę z kaszlem i katarem
  • kasztan – pomaga odzyskać wewnętrzną siłę i wiarę we własne możliwości, poprawia samoocenę
  • modrzew – leczy zaburzenia układu nerwowego, pomaga w walce z melancholią
  • topola – przynosi spokój i jasność myślenia
  • akacja – przynosi dużo energii i pomaga pozbierać się po życiowych niepowodzeniach

Wymienione gatunki drzew oczywiście nie wyczerpują listy roślin pozytywnie wpływających na ludzki organizm. Tak naprawdę każde drzewo ma w sobie jakąś moc – wystarczy sprawdzić, które z nich przynosi najwięcej korzyści. Jak to zrobić? Już podczas pierwszego kontaktu łatwo zaobserwować, jak konkretne drzewo działa na organizm – jeżeli czujemy odprężenie, to znak, iż roślina oddaje nam dobrą energię. Natomiast każdy nieokreślony niepokój lub ból głowy to znak, iż należy odejść od drzewa i poszukać innego gatunku. Jednocześnie ważną kwestią jest czas przeprowadzania terapii – najlepiej robić to wcześnie rano lub w godzinach od 16 do 18 (jednak nie później niż trzy godziny przed snem). Wtedy terapia przyniesie oczekiwany skutek.

Dendroterapia – chociaż przez wielu uważana za średniowieczne gusła – ma wielu zwolenników. I trudno się temu dziwić, bo nawet badania naukowe udowodniły jej skuteczność. Zatem warto wprowadzić ją do swojego codziennego życia. Niewiele stracimy, a zyskać możemy bardzo dużo.

Polecamy również:

O czym warto pamiętać kupując drzewa do ogrodu

Czy drzewa mają płeć? Jak ją rozpoznać?