Małe drzewa ozdobne do ogrodu

Małe drzewa ozdobne potrafią odmienić ogród. Istnieje wiele bajecznych karłowatych odmian drzew, które swobodnie uprawiać można zarówno w rozległych ogrodach rezydencjonalnych jak i na niewielkich przestrzeniach – w przydomowych ogródkach.

Dają schronienie przed słońcem, zapewniają prywatność, oszałamiają różnorodnością, a nierzadko także obradzają owocami. Są również niezbędne dla dzikiej przyrody – np. gniazdujących ptaków czy pszczół. W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce dla drzewa.

Istnieje wiele bajecznych karłowatych odmian drzew, które swobodnie uprawiać można zarówno w rozległych ogrodach rezydencjonalnych jak i na niewielkich przestrzeniach – w przydomowych ogródkach.

Małe drzewa ozdobne potrafią odmienić ogród. Poznaj sześć naszych propozycji.

KLONY PALMOWE

Klon japoński

Klony palmowe to idealny wybór dla mniejszych ogrodów – wzrastają bardzo wolno i tolerują cień. Występują w szerokiej gamie kolorów, a ich liście często zmieniają się w zależności od pory roku – kończąc barwnym pokazem jesienią.
Acer palmatum „Dissectum” to doskonała nisko rosnąca odmiana klonu japońskiego o fioletowoczerwonych wiosennych kwiatach i wspaniałym jesiennym kolorze.

SPRAWDŹ W MADE IN FOREST: KLONY JAPOŃSKIE 

GŁÓG SZKARŁATNY

Głóg szkarłatny

Gęste korony głogu szkarłatnego (Crataegus coccinea) to piękna, długowieczna ozdoba ogrodów. Wysoka odporność na mrozy, letnie okresy suszy, a nawet krótkie podtopienia, podnosi jego atrakcyjność w zastosowaniach ozdobnych. Doskonale znosi także miejski klimat, a dzięki podatności na formowanie wspaniale sprawdza się w formie żywopłotów. Białe kwiaty wiosną, czerwone owoce we wrześniu i piękne szkarłatno-rubinowe liście zapewniają wyjątkowy efekt wizualny!

SPRAWDŹ W MADE IN FOREST: GŁÓG SZKARŁATNY

JABŁONIE

Jabłonie

Kwitnące jabłonie to niezwykła ozdoba każdego ogrodu. Najlepszy efekt przynosi wybór jabłoni kilku rodzajów – zróżnicowanych pod względem koloru kwiatów oraz pokroju.
Istnieje mnóstwo mniejszych, karłowatych odmian jabłoni, które idealnie sprawdzają się w ogrodach.
Jabłonie charakteryzują przede wszystkim piękne wiosenne kwiaty, letnie liście i jesienne owoce.

SPRAWDŹ W MADE IN FOREST: JABŁONIE

MAGNOLIE

Magnolia

Magnolie, nazywane damami ogrodów, mają niezwykle elegancki charakter. Ich piękno ozdabia naszą planetę już od ponad 100 milionów lat w niemal niezmienionym kształcie – perfekcja nie potrzebuje poprawek. Drzewa magnolii są dobrze znane ze swoich oszałamiających kwiatów.
Magnolia pośrednia (Magnolia × Soulange’a Soul.-Bod.) to jedna z najpopularniejszych odmian tych drzew. Osiąga wysokość 5 – 6 metrów i 8 metrów szerokości.
Odporna na mrozy, ale wrażliwa na wiosenne przymrozki ze względu na wczesne kwiaty.


SPRAWDŹ W MADE IN FOREST: MAGNOLIE

ŚWIDOŚLIWA

Świdośliwa

Nadal rzadko spotykanie i niedoceniane świdośliwy są pięknym dodatkiem do każdego ogrodu. Często uprawiane są ze względu na efektowne białe kwiaty wiosną i niezwykle słodkie i smaczne owoce, które zwykle pojawiają się pod koniec czerwca.
Świdośliwy mają niewielkie wymagania – są tolerancyjne zarówno wobec rodzajów gleby i miejsca w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że im lepszy dostęp do światła im zapewnimy, tym słodsze będą ich owoce.

SPRAWDŹ W MADE IN FOREST: ŚWIDOŚLIWA

GRUJECZNIK JAPOŃSKI

Grujecznik japonski

Zachwyca niezwykłą paletą barw liści jesienią, ale już wiosną zaskakuje ich przebarwieniem na fioletowo. Grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum) cieszy też oryginalnymi kwiatami i korzennym zapachem, który przyniósł mu miano „Piernikowego drzewa”. Grujecznik to dalekowschodnie piękno, które doskonale odnajduje się w polskich warunkach.

SPRAWDŹ W MADE IN FOREST: GRUJECZNIK JAPOŃSKI