Drzewa iglaste do ogrodu – 5 ciekawych gatunków

Drzewa iglaste w ogrodzie to minimalizm estetyczny i dostojne piękno głębokiej zieleni. Doskonale komponują się z kompozycją ogrodu w różnych stylach – zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym. W zależności od wybranego gatunku, cieszą zielenią przez cały rok, lub – na przekór swoim iglastym kuzynom, poddają się zmienności pór roku, gubiąc igły na zimę. Jakie iglaki wybrać dla ogrodu? Poznaj charakterystykę kilku ciekawych gatunków!

Stylistyka inspirowana nurtem nordic i Skandynawią to pochwała prostych form – tu iglaki są doskonałym elementem żywej aranżacji. Podobnie jest w przypadku stylu boho, gdzie rośliny iglaste stanowią piękne tło dla elementów egzotycznych i połączone z kolorem mniejszych form roślinnych, pozwalają osiągnąć efekt eklektyzmu.

Ogrody w stylu minimalistycznym – inspirowane sztuką zen, estetyką dalekiego wschodu i typowymi dla Japonii założeniami roślinnymi to również formy, w których doskonale prezentują się drzewa i krzewy iglaste. Stanowią także doskonałe tło dla przestrzeni relaksu, wypoczynku, a także kreatywnej pracy.

Cyprysik LawsonaWystępujący w wielu odmianach Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) to jedno z najpiękniejszych drzew iglastych. Dziko występuje na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W swoim naturalnym środowisku dorasta do ponad 70 m wysokości, w Polsce – w zależności od odmiany – najczęściej nie przekracza kilkunastu metrów.

Cyprysik Lawsona doskonale sprawdza się zarówno w roli solitera – posadzone pojedynczo w wyeksponowanym miejscu, jak i w formie szpalerów czy żywopłotów. Występuje w wielu odmianach, które różnią się pokrojem i odcieniem pędów i łusek. Po piękne, wieloletnie okazy zapraszamy również do Made In Forest.

Jodła kalifornijska jednobarwnaJodła kalifornijska (Abies Concolor) charakteryzuje się pięknym stożkowatym kształtem, długimi srebrzystymi igłami i pięknymi, ozdobnymi szyszkami o niebieskim lub fioletowym odcieniu.
W młodości wąska i stożkowa korona rozchyla się wraz z wiekiem drzewa. Jodła kalifornijska osiąga w naszym klimacie do ok. 7-9 metrów szerokości i 20-25 metrów wysokości.

Chętnie wykorzystywana jako drzewko bożonarodzeniowe jodła nie ma wysokich wymagań – dobrze rośnie nawet na ubogich, suchych i piaszczystych glebach. Z racji swoich rozmiarów polecana głównie do dużych ogrodów i parków. Po piękne, wieloletnie jodły zapraszamy do Made In Forest.

Sosny

Sosny

Wiecznie zielone, bardzo ozdobne i niezwykle dostojne – sosny zaliczane są do najpiękniejszych drzew iglastych używanych w aranżacjach ogrodów. Urastają od kilku do kilkudziesięciu metrów wysokości i kilkunastu metrów szerokości.

Tworzą malownicze krajobrazy i zachwycają różnorodnością. Urzekające różnobarwnymi odcieniami igieł i szyszek w zależności od odmiany doskonale prezentują się zarówno jako pojedyncze drzewa ozdobne w niewielkich ogrodach jak i jako ozdoba parków i dużych ogrodów. Często sadzone w ogrodach japońskich, skalnych i wrzosowiskach.

W Made In Forest oferujemy wieloletnie – kilkunasto, kilkudziesięcioletnie – drzewa, wiele razy szkółkowane.

Modrzew europejski

Modrzew europejski (LARIX decidua) to długowieczne drzewo o ażurowej koronie z igieł o ciekawym wybarwieniu – od jasnozielonego wiosną do intensywnej, jesiennej żółci; uroku dodaje ozdobna kora.
 Modrzew zrzuca igły na zimę – dzięki temu można podziwiać piękną zmianę ich wybarwienia na przestrzeni roku.

Szybko rosnący, odporny na miejskie zanieczyszczenia, całkowicie odporny na mróz w naszym klimacie i doskonale poddający się formowaniu – modrzew stanowi przepiękną ozdobę ogrodów i parków.

W Made In Forest oferujemy piękne modrzewie o rozmiarze 3, 4 a nawet 7 metrów, wielokrotnie szkółkowane.

Cypryśnik błotny

Ze względu na swoją urodę Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) sprowadzony został do Europy już w drugiej połowie XVII wieku jako drzewo ozdobne.  
Jesienne wybarwienie jego zrzucanych przed zimą igieł to feeria pomarańczowych odcieni o niezwykłych walorach estetycznych.

Naturalnym środowiskiem cypryśnika są błotniste obszary Florydy, gdzie jego przystosowaniem do terenów podmokłych stała się zdolność do wytwarzania wystających ponad powierzchnię wody pneumoforów – korzeni oddechowych.

Cypryśnika charakteryzuje powolny wzrost. W Made In Forest oferujemy okazy już kilkunasto, a nawet kilkudziesięcioletnie o wysokości od 3,5 do nawet 10 metrów!