Bambusy uprawiane w gruncie i w pojemnikach

Bambusy to jedne z tych roślin, które nadają niepowtarzalny, egzotyczny, orientalny klimat w ogrodzie.

Wbrew pozorom ich uprawa w naszych warunkach w gruncie jest całkowicie możliwa.

Kluczowym jest tylko dobór mrozoodpornego gatunku i odpowiedniego stanowiska w ogrodzie czy na tarasie / balkonie.

Oprócz funkcji dekoracyjnych mogą służyć również jako żywopłoty, szpalery czy żywe parawany.

Ich uprawa nie stwarza wiele problemów.

Bambusy należą do rodziny traw. A ich gatunki są bardzo zróżnicowane. Mogą osiągać od kilkunastu centymetrów do ponad 30-tu metrów z łodygami o średnicy 30 cm.

Podział bambusów pod względem form pokrojowych:

- Bambusy drzewiaste: max. 5 metrów, pokrój drzewiasty, dekoracyjne pędy, dobrze widoczna bambusowa łodyga (Phyllostachys, Bashania fargesii, Semiarundinaria fastuosa, Semiarundinaria fastuosa). To gatunki dobrze znoszące ekstremalne sezonowe zmiany pogody.

- Bambusy kępowe: max. 3 metry, pokrój krzewiasty, (np. Fargesia ). To grupa nieekspansywna. Nie wymaga barier korzeniowych. Odporna na mrozy, ale wrażliwa na susze. Wymaga nasadzeń w półcieniu lub w pobliżu wody.

- Bambusy zadarniające - okrywowe: max: 0,5 - 1 metr ( np. Sasaella  lub Sasaella ). Grupa ekspansywna. Wymaga barier korzeniowych. Odporne na mrozy. Zaleca sie wiosenne przycinanie w celu zwartego pokroju.

 

Stanowisko:

Bambusy preferują pełne słońce, lekki cień lub miejsca półcieniste w zależności od gatunku.

Niemal wszystkie gatunki z rodzaju Bambusa i Phyllostachys preferują stanowiska w pełnym słońcu. Wyjątek stanowią niektóre odmiany Phyllostachys nigra, które mogą lepiej rosnąć w półcieniu.

Bambusy okrywowe klimatu umiarkowanego są roślinami rosnącymi naturalnie w podszycie leśnym i preferującymi miejsca półcieniste i cieniste.

W każdym przypadku zaraz po posadzeniu należy rośliny zacieniać (hartować), czyli stopniowo przyzwyczajać do bezpośredniego słońca.

Gleba:

Nie są bardzo wymagające co do typów gleb.

Najlepiej jednak rosną w podłożu przepuszczalnym, organicznym, dobrze zdrenowanym i lekko kwaśnym (ph 5,5 - 6,5).

System korzeniowy bambusów potrzebuje luźnego i napowietrzonego podłoża, które dobrze odprowadzają wodę jednocześnie utrzymując wilgoć.

Do każdego podłoża dobrze jest dodać materię organiczną (torf, humus liściowy, przekompostowane resztki roślinne i wiele innych). Zaleca się takie dodatki (prócz nawożenia), ponieważ bambusy to rośliny szybkorosnące a więc żarłoczne.

Zaleca się również ściółkowanie powierzchni. Kładzie się ją z kilku powodów. Przede wszystkim zapewnia korzeniom i kłączom ciepło i wilgoć. Łagodzi też zmiany temperatur (chroni przed przegrzaniem i przemarznięciem).

Jej obecność sprzyja również wcześniejszemu wyrastania pędów oraz wydłuża okres wegetacji. Prócz tego wzbogaca glebę w składniki pokarmowe.Nawożenie:

Rośliny są bardzo żarłoczne. Potrzebują intensywnego, bogatego nawożenia.

Dobrze reagują na nawozy zarówno mineralne, organiczne jak i mieszane. Nie ma jednej reguły.

Za to jest jedna zasada:

w okresie wiosna - lato stosuje się nawozy z przewagą azotu,

w okresie jesiennym nawozów zrównoważonych lub z przewagą potasu i fosforu.

Stężenie nawozu dawkuje się w zależności od wielkości / wieku roślin oraz zasobności gleby, w której rosną.

Często w pierwszym roku po posadzeniu nie stosuje się prawie wcale lub bardzo małe dawki odżywek w celu stymulacji rozwoju korzeni (fundamentu rośliny).

Pomimo, że bambusy przez swój silny wzrost lubią nawozy azotowe i bardzo dobrze po nich rosną, należy pamiętać że te dużo większe pędy stymulowane przez azot są słabsze, mniej odporne np. na silne wiatry (mogą się łamać) i na mrozy (mogą przemarzać). A skrajne przenawożenie rośliny może spowodować jej wypalenie a nawet opadanie liści. Dlatego najlepiej już w lipcu ograniczać azot w konewce.

Podlewanie:

Częstotliwość podlewania zależy od warunków pogodowych. Nie podaje się odstępów czasowych w podlewaniu roślin.

Należy po prostu podlewać rośliny tak, by ich podłoże było stale umiarkowanie wilgotne. Dobra metodą jest: podlać raz a dobrze, wtedy kiedy podłoże już jest przeschnięte.

Bambusy są odporne na krótkie, okresowe susze.

A dobrze zdrenowane podłoże zabezpieczy ich korzenie w okresie długotrwałych deszczy, zapobiegnie gniciu korzeni.


Pokazuje 1 - 12 z 12 elementów